Anglia: e-papierosy jednorazowe będą wycofane ze sprzedaży
Anglia wprowadza zakaz dystrybucji jednorazówek z troski o zdrowie swoich obywateli i kondycję środowiska naturalnego. Od kiedy ma obowiązywać zakaz? Czy w ślad Anglii pójdą pozostałe części Zjednoczonego Królestwa? Jakie kary grożą za palenie jednorazowych e-papierosów w UK? Oto odpowiedzi na każde z tych pytań!
Anglia – e-papierosy jednorazowe będą zakazane od 1 czerwca 2025 roku
Od 1 czerwca 2025 roku Anglia mówi stanowcze „nie” jednorazowym e-papierosom. Nowe przepisy nie pozostawiają złudzeń – zakaz sprzedaży i dystrybucji tych popularnych urządzeń ma uderzyć nie tylko w problem zaśmiecania środowiska, ale też w niepokojący trend: sięganie po nie przez coraz młodszych użytkowników.
Jednorazówki to ekologiczna bomba z opóźnionym zapłonem
Jednorazówki, choć modne i łatwo dostępne, są prawdziwym koszmarem dla środowiska. Trudne do recyklingu, porzucane byle gdzie, często lądują na wysypiskach, skąd mogą zanieczyszczać glebę lub – co gorsza – wybuchać podczas przetwarzania. Według danych brytyjskiego Ministerstwa Środowiska, co tydzień wyrzucano ich aż 5 milionów! To nie tylko tony plastiku, ale też cennego litu, który z powodzeniem mógłby zasilić tysiące aut elektrycznych.
Kary dla sprzedawców i użytkowników
Nowe prawo zakłada karę 200 funtów dla handlarza za pierwsze zatrzymanie, konsument natomiast za pierwsze przewinienie otrzyma niewielką, jeszcze nieokreśloną grzywnę. To jednak dopiero początek – za kolejne przypadki grożą nieograniczone grzywny, a nawet więzienie. Surowe prawo? Być może. Ale konieczne – tym bardziej że jednorazówki przyciągają uwagę dzieci i młodzieży dzięki owocowym smakom, kolorowym opakowaniom i niskiej cenie. Choć sprzedaż niepełnoletnim jest zabroniona, w praktyce łatwo je zdobyć.
To brytyjskie festiwale rozpoczęły ten pozytywny trend!
Glastonbury, Leeds i Reading – to właśnie te, wielkie i znane na całym świecie brytyjskie festiwale jako pierwsze zdecydowały się na wprowadzenie zakazu palenia jednorazowych e-papierosów na swoim terenie. Organizatorzy nie kryją, że powodem są względy bezpieczeństwa i ochrony środowiska. Apelują też do innych imprez plenerowych, by poszły w ich ślady.
Czy to początek brytyjskiej rewolucji anty-jednarozówkowej?
Czy inne kraje pójdą za Anglią? Walia już zapowiada podobne działania, a rząd Zjednoczonego Królestwa już prowadzi rozmowy z władzami Szkocji i Irlandii Północnej. Wszystko wskazuje na to, że to dopiero początek brytyjskiej rewolucji anty-jednorazówkowej!
Opublikuj komentarz